Miből építsek?

2023.09.11
Magyarországon jelenleg domináns épitőanyag a vázkerámia falazó elem. Ezekből is számos változat van több gyártótól. A vázkerámia mellet még van a pórusbeton falazó elem mely nem olyan népszerű. A könnyűszerkezetes építesi módok is kezdenek teret hódítani, itt többféle lehetőség van az egyik népszerűbb megoldás a faváz panellel való építes, de helyszínen szerelt favázat is egyre gyakrabban használják. A fentiek mellett vannak még speciális bennmaradó zsaluként szolgáló hőszigetelő zsalu építő elemek melyeket ki kell tölteni betonnal. A hagyományos vert vályog vagy szalma bála falazatok vagy ezek modernebb változatai ineg ritnák, valamint igen munkaigényes építési módok.

A fővalazat épìtőanyagának kiválasztása során számos dolgot meg kell vizsgálni, a választás sose egyszerű vagy egyértelmű. A mostani írásban nem fogom részletesen elemezni a különböző anyagokat, ezt majd később szeretném megtenni, most csak a főbb jellemzőiket, előnyeiket és hátrányaikat írnám le.
A vázkerámiákat több gyártó árulja, mindnek hasonló a kinálata. Nem fejtem ki most, de a kerámia falazatoknál érdemes az alap 30 cm-es változatot választani falazóhabarccsal. Előnyei között van, hogy nálunk népszerű, így van kivitelezői tapasztalat. Viszonylag jó hőtároló tömeggel bír, jó hőszigetelő képességel, mindezt nagyjából 45 cm szélességben. Strapabíró tartós építőanyag, nem mellesleg Magyarországon sokan mégmindig ezt tartják az egyetlen jó falazóanyagnak, így eladaskor ez lehet előny. Hátranya, hogy viszonylag lassan építhető, ráadásul vizes technológia, így száradnia is kell, valamint magasabb a költsége, mint a favázas építesnek. A pórusbeton falazó elemekről nem írnék hosszan most, inkább csak hátrányai vannak, mint előnyei. Kissebb a tömege, ráadásul még külső hőszigetelést is igényel, így nem is gyorsabb az építese, mint a vázkerámiának. Kicsi a hőtároló tömege, drága is, valamint speciális anyagokat igényel még az is ha fel akarunk rakni egy polcot, nem véletlen, hogy nem terjedt el.
A favázas építés jó alternatíva, könnyűszerkezetes építésnek köszönhetően az alapozása is olcsóbb, így egyértelmű, hogy ez a legolcsóbb alternatíva. A fa remek építő anyag igaz itt is le kell mondani a hőtároló tömegről, viszont jól hőszigetelhető. A  rovar-, gomba- és tűz kártól se kell félnünk, jó a tűzállósága igaz valószínű, hogy teljesen leég, ha lángra kapott. Gyorsan építhető főleg a falpaneles változat, ami üzemben készült elemekből rakják össze a helyszínem. A tartósága es strapabírása nem vetekszik a kerámia falazatéval, az eladás szempontjából se olya népszerű, de folyamatosan javul. A bennmaradó hőszigetelő zsaluzattal készült betonnal kitöltött falazat elsőre remeknek tűnik, de sajnos se hőtároló tömegünk nem lesz, se stabil belső felüketünk amibe egy szöget be verhetnénk, ráadásul páratechnikailag a legrosszabb, kívül belül eps hőszigetelést kapunk, ráadásul talán a legdrágább és még nem is épül gyorsan.

Nyéki Tamás építész, 7634 Pécs, Liliom utca 2. +36 70 514 3700
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen!